HiKOKI C3606DA/JRZ Multi-Volt Circular Saw 165mm 36V 2 x 2.5Ah Li-ion
Category Saws
HIKC3606DAJR
Product Code: HIKC3606DAJR
Category Saws
Manufacturer HiKOKI
Description
Specifications:
No Load Speed: Power Mode: 4,300/min., Silent Mode: 2,000/min.
Max. Cutting Depth @90º 66mm.
Blade: 165mm x 20mm Bore.
Weight: 2.7kg.
The HiKOKI C3606DA/JRZ Multi-Volt Circular Saw is supplied with:
2 x 18/36V 5.0/2.5Ah Multi-Volt Li-ion Batteries*.
1 x UC18YSL3 Charger.
1 x Wrench.
1 x Case.
*Multi Volt batteries for high power output similar to mains powered tools. Batteries are compatible with existing Hitachi/HiKOKI 18V tools.
Specifications
Catalog Page Number
401
Blade Diameter x Bore
165 x 20mm
Categories
Power Tools
Category
Saws
Country Of Origin
China
Depth of Cut 90°
66mm
Dimensions
319x394x294mm
Form
Cordless Circular Saw
Input Power (Battery)
2 x 5.0/2.5Ah Li-ion
No Load Speed rpm
4,300/2,000
Type
Saws
Voltage
18/36V
Weight
8.246kg
Starting from
/
Compare
HIKC3606DAJR
Product Code: HIKC3606DAJR
Manufacturer HiKOKI
Description
Max. Cutting Depth @90º 66mm.
Blade: 165mm x 20mm Bore.
Weight: 2.7kg.
1 x UC18YSL3 Charger.
1 x Wrench.
1 x Case.
Catalog Page Number
401
Blade Diameter x Bore
165 x 20mm
Categories
Power Tools
Category
Country Of Origin
China
Depth of Cut 90°
66mm
Dimensions
319x394x294mm