Evolution S185CCSL Industrial Circular Saw 1600W 110V
Category Saws
EVLS185CCSLL EVLS185CCSLL
EVLS185CCSLL EVLS185CCSLL
EVLS185CCSLL EVLS185CCSLL
EVLS185CCSLL EVLS185CCSLL
EVLS185CCSLL EVLS185CCSLL
EVLS185CCSLL EVLS185CCSLL
Product Code: EVLS185CCSLL
Category Saws
Manufacturer Evolution Power Tools Ltd
Description
Supplied with: 1 x 185mm Mild Steel TCT Blade, 1 x Parallel Edge Guide, 1 x Hex Key and 1 x Instruction Manual.
Specification:
Input Power: 1,600W
No Load Speed: 3,700/min.
Cord Length: 3M
Sound Pressure Level: 92.9 dB(A)
Cutting Capacities:
Mild Steel Plate: Max. Thickness 8mm
Mild Steel Box Section: Max. Wall Thickness 3mm
Mild Steel Box Section/Pipe: @90° 64mm, @45° 35mm
Blade: 185 x 20mm Bore
Bevel Capacity: 0-45°
Weight: 5.9kg
1 x Evolution S185CCSL Industrial Circular Saw 110V Version
Specifications
Catalog Page Number
457
Blade Bore
20mm
Blade Diameter
185mm
Brand
Evolution
Categories
Power Tools
Category
Saws
Depth of Cut 45° (mm)
35
Depth of Cut 90° (mm)
64
Dimensions
250x310x240mm
Form
Corded Circular Saw
Input Power
1600W
Manufacturer
Evolution Power Tools Ltd
No Load Speed rpm
3,700
Type
Saws
Voltage
110V
Weight
7kg
Starting from
/
Compare
EVLS185CCSLL EVLS185CCSLL
EVLS185CCSLL EVLS185CCSLL
EVLS185CCSLL EVLS185CCSLL
EVLS185CCSLL EVLS185CCSLL
EVLS185CCSLL EVLS185CCSLL
EVLS185CCSLL EVLS185CCSLL
Product Code: EVLS185CCSLL
Description
Specification:
Input Power: 1,600W
No Load Speed: 3,700/min.
Cord Length: 3M
Cutting Capacities:
Blade: 185 x 20mm Bore
Bevel Capacity: 0-45°
Weight: 5.9kg
Specifications
Catalog Page Number
457
Blade Bore
20mm
Blade Diameter
185mm
Brand
Evolution
Categories
Power Tools
Category
Depth of Cut 45° (mm)
35
Depth of Cut 90° (mm)
64
Dimensions
250x310x240mm
Form
Corded Circular Saw
Input Power
1600W
Manufacturer
Evolution Power Tools Ltd
No Load Speed rpm
3,700
Type
Voltage
110V