HiKOKI CC14SF/110 Cut Off Saw 355mm 1640W 110V
Category Saws
HIKCC14SFL
Product Code: HIKCC14SFL
Category Saws
Manufacturer HiKOKI
Description
Supplied with: 1 x Cut Off Wheel and 1 x Wrench.
Specifications:
Input Power: 240V 2,000W, 110V 1640W.
No Load Speed: 3,800/min.
Mitre Facility Left/Right: 0-45°.
Capacity: Round Pipe 115mm, Shaped Steel 115 x 130mm.
Wheel: 355 x 25.4mm bore.
Weight: 16.0kg.
The HiKOKI CC14SF/110 Cut Off Saw 355mm 1640W in the 110V version.
Specifications
Catalog Page Number
455
Categories
Power Tools
Category
Saws
Country Of Origin
China
Dimensions
432x338x546mm
Form
Corded Chop Saw
Input Power
1640W
No Load Speed rpm
3,800
Type
Saws
Voltage
110V
Weight
20.084kg
Starting from
/
Compare
HIKCC14SFL
Product Code: HIKCC14SFL
Manufacturer HiKOKI
Description
No Load Speed: 3,800/min.
Wheel: 355 x 25.4mm bore.
Weight: 16.0kg.
Catalog Page Number
455
Categories
Power Tools
Category
Country Of Origin
China
Dimensions
432x338x546mm
Form
Corded Chop Saw
Input Power
1640W
No Load Speed rpm
3,800
Type
Voltage
110V