HiKOKI CR18DSL/L4 Sabre Saw 18V Bare Unit
Category Saws
HIKCR18DSL4
Product Code: HIKCR18DSL4
Category Saws
Manufacturer HiKOKI
Description
Specifications:
Strokes at No Load: 0-2,100/min.
Stroke Length: 28mm.
Capacity: Wood 90mm, Pipe 90mm, Steel Plate 10mm.
Weight: 3.3kg.
The HiKOKI CR18DSL/L4 Sabre Saw is supplied as a bare unit. Batteries are NOT included.
Specifications
Catalog Page Number
406
Categories
Power Tools
Category
Saws
Country Of Origin
China
Cutting Cap - Pipe
90mm
Cutting Cap - Wood
90mm
Dimensions
208x94x458mm
Form
Cordless Sabre Saw
Input Power (Battery)
Bare Unit
Length of Stroke
28mm
Strokes at No Load (min)
Type
Saws
Voltage
18V
Weight
3.3kg
Starting from
/
Compare
HIKCR18DSL4
Product Code: HIKCR18DSL4
Manufacturer HiKOKI
Description
Stroke Length: 28mm.
Weight: 3.3kg.
Catalog Page Number
406
Categories
Power Tools
Category
Country Of Origin
China
Cutting Cap - Pipe
90mm
Cutting Cap - Wood
90mm
Dimensions
208x94x458mm
Form
Cordless Sabre Saw
Input Power (Battery)
Bare Unit
Length of Stroke
28mm
Strokes at No Load (min)
Type
Voltage
18V