Bahco PC12-14-PS ProfCut Pull Saw 300mm (12in) 14 TPI Fine
Category Saws
BAHPC12
Product Code: BAHPC12
Category Saws
Manufacturer Bahco
Description
Bahco ProfCut Pullsaw is a general carpentry pull-saw for fine, cross and angled cuts. The pull action allows for a thin blade (0.60 mm), creating a minimum of removal (kerf 0.90 mm) and therefore requiring less force.
Length 300mm (12 in).
Teeth 13.5 tpi
Specifications
Categories
Hand Tools
Category
Saws
Country Of Origin
Japan
Dimensions
110x505x32mm
Form
Pull Saw
Length
300mm
TPI
14
Type
Saws
Weight
146g
Starting from
/
Compare
BAHPC12
Product Code: BAHPC12
Manufacturer Bahco
Description
Length 300mm (12 in).
Teeth 13.5 tpi
Specifications
Categories
Hand Tools
Category
Country Of Origin
Japan
Dimensions
110x505x32mm
Form
Pull Saw
Length
300mm